Vážení zákazníci, z důvodu nadměrného počtu objednávek, se předem omlouváme za výrazně delší dodací lhůty. Pokud na zboží pospícháte, zvažte možnost osobního odběru, děkujeme. V pátek 26.7.2024 máme zavřeno.

Návod minerální bazén

Návod na instalaci a provoz       

minerálního bazénu

„elektrolýza“

 

Děkujeme, že jste se rozhodli přejít na minerální bazén

 

Co je MINERÁLNÍ BAZÉN?

Původ tradičních minerálních bazénů pochází z Austrálie, která je do dnes hlavním producentem směsí minerálů pro bazény. Léty prověřené receptury zaručují maximální úroveň komfortu nejen pro koupající, ale jako ochrana technologie proti korozi a ekologickou formu „slaného“ bazénu.  Minerální bazén není žádnou novinkou ani na evropském trhu. Jedná se o směsi na bázi draselné nebo sodné soli s magnéziem v různých poměrech. Mezi výrobci jsou poměrně velké rozdíly ve složení a typů směsi.

 

Náš ekologický systém Fi SPA, DEAD SEA je unikátní směs z vybraných surovin z Mrtvého moře v kombinaci s aditivy proti vytváření vápenatých usazenin a výrazné snížení korozivní účinnosti.

 

Mezi hlavní výhody se řadí:

 • Nezapomenutelný zážitek z koupání
 • Perfektně vyvážená směs
 • Žádné štípání očí
 • Žádná vysušená pokožka
 • Až o 50% méně chloraminu
 • Automatická výroba přírodního typu flokulantu
 • Až 4x snížené korozivní prostředí
 • Odpadní vodu lze použít k zalévání zahrádek
 • Úspora vody a energie až 85% oproti slanému bazénu

 

Při vývoji minerální směsi Fi SPA, DEAD SEA jsme postupovali dle receptur a mnoholetých zkušeností australské solné společnosti, která je lídrem ve výrobě minerálních směsí. Tato receptura byla dále vyladěna dle evropské legislativy.

 

Jedná se o 2 základní směsi:

 • Fi SPA, DEAD SEA MINERAL BLEND SALT – Startovací směs pro nové bazény a doplnění soli.
 • Fi SPA, DEAD SEA MAGNESIUM – Vysoce čistý magnézium pro doplňování stávajících minerálních bazénů a pro přechod slaných bazénů na minerální.  

                           

INSTALAČNÍ POKYNY PRO NOVÝ MINERÁLNÍ BAZÉN

Při instalaci a nastavování správných parametrů vody minerálního bazénu je třeba mít na paměti několik hlavních faktorů, aby bylo dosaženo maximálního výkonu a nejlepších zážitků z koupání. Minerální bazén se nepodobá žádnému jinému bazénu, a proto se s ním musí zacházet dle doporučení výrobce a počítat s tím,  že během prvních 2 týdnů existuje celá řada situací, které jsou nutné dodržet. Proto je nutné zajistit, aby byly dodrženy následující kroky.

Napusťte bazén vodou

Po naplnění bazénu je důležité upravit hodnoty vody dle doporučených hodnot uvedených v tabulce na následující stránce tohoto návodu běžným způsobem jako u běžného bazénu se slanou vodou. Rozdíl je pouze v celkové a vápníkové tvrdosti.

Přidejte minerály

Po úpravě hodnot vody, je možné začít přidávat minerály. Doporučené dávkování se liší zda jde o instalaci nového bazénu (směs MINERAL BLEND SALT), doplňování stávajícího minerálního bazénu (směs MAGNESIUM), nebo o přechod slaného bazénu na minerální (směs MAGNESIUM). Dávkování (obsah soli) se může lišit i podle typu solonizačního zařízení a proto si ověřte u vašeho dodavatele pracovní rozsah salinity. Důrazně doporučujeme přidávat vždy celé balení! Směs minerálů sypejte po celém obvodu bazénu a pokud je potřeba, pomoci rozpuštění promícháním koštětem. Postupujte dle postupu níže.

 • Zapněte filtrační čerpadlo.   
 • Přidejte doporučené množství směsi s vyjímkou posledního pytle.
 • Zapněte solonizátor a nastavte jej do režimu „BOOST“.
 • Přidejte poslední balení přímo do skimmeru. (pozor, některé jednotky to můžou vyhodnotit jako vysokou hodnotu soli. V tomto případě na chvilku vypněte solonizační jednotku).
 • Nechte filtrační čerpadlo běžet dalších 24 hodin, aby došlo k důkladnému promísení.

Co může / bude následovat?

 • Voda může z počátku vypadat jako zakalená a na hladině se může objevit pěna. Toto je úplně normální jev hydroxilačního procesu, který může trvat 24 – 48 hodin v závislosti na teplotě vody a rychlosti čerpadla než dojde k důkladnému rozpuštění minerálů. Pokud toto přetrvává, nechte čerpadlo běžet dál než zmizí pěna. Během této doby se nedoporučuje využívat bazén, i když to není nijak škodlivé.
 • Po odstranění pěny z vody lze použít bazénový vysavač k vysátí počátečního znečištění.
 • Během prvních 2 týdnů se může objevit na povrchu bazénu lepivý povrch, toto je normální jev a vrátí se během pár dnů do normálu.
 • Chlór může být v prvních dnech obtížně identifikovatelný. Je to způsobeno nedokonalým rozpuštěním minerálů.
 • Po týdnu se doporučuje provést proplach filtru, aby se odstranily nečistoty vzniklé při zprovozňování systému.
 • Během následujících 7–10 dnů bude vaše voda křišťálově čistá.

Přechodu ze slaného bazénu

Postupujte obdobně jako při instalaci nového minerálního bazénu. Změřte a upravte hodnoty vody. Podle obsahu soli, vyberte objem bazénu a doplňte směs MAGNESIUM dle níže uvedené tabulky.

 

Pravidelná sezónní údržba

Pravidelně kontrolujte všechny hodnoty vody, salinitu a tvrdost, která je velmi důležitá pro správné fungování minerálního bazénu. Vezměte prosím na vědomí, že se magnézium vstřebává do pokožky a elektrolýzou přetváří v přírodní typ flokulantu a je nutné jeho doplňování. Ke snižování obsahu hořčíku může vést i skokové snižování pH. Stejně tak dochází ke spotřebě chloridů, které je nutné též pravidelně kontrolovat a doplňovat. Směs obsahuje látky proti tvorbě vodního kamene, přesto se doporučuje kontrola cely solonizační jednotky. Pokud si všimnete usazenin, vyjměte buňku a očistěte zředěným roztokem kyseliny dle návodu k použití solonizační jednotky. Pro doplňování, popřípadě přechodu slaného bazénu na minerální se používá směs MAGNESIUM.

 

DOPORUČENÉ HODNOTY VODY

Požadované parametry vody nastavte před dávkováním obvyklým způsobem jako u slaného bazénu! Minimální celková tvrdost vody musí být minimálně 300ppm a maximálně 1200ppm. Celková tvrdost obsahuje orientačně 70% tvrdosti magnézia a 30% tvrdosti vápníku. Tímto způsobem je možné zjistit aktuální množství magnézia ve vodě. Měření obsahu soli (salinita) se provádí buď přímou metodou, nebo metodou TDS násobenou koeficientem 0,68.

pH

Volný chlór

Alkalita

Tvrdost CaCO3

Stabilizátor

Salinita

TDS

6,8 - 7,2

0.5 - 1.5

80 - 120

200 - 400

15ppm

0.3 - 0.5

5.000 ppm

 

DOPORUČENÉ DÁVKOVÁNÍ MINERÁLŮ

 

INSTALACE NOVÉHO BAZÉNU – směs MINERAL BLEND SALT

Při instalaci nového minerálního bazénu je vždy nutné použít větší množství směsi minerálů. Pro nové bazény je určená směs MINERAL BLEND SALT.

Velikost bazénu

10m3

20m3

30m3

40m3

50m3

Počet balení

60 kg

120 kg

180 kg

240 kg

300 kg

 

ÚDRŽBA A PŘECHOD ZE SLANÉHO BAZÉNU – MAGNESIUM

Velikost bazénu

10m3

20m3

30m3

40m3

50m3

Salinita > 3000

20 kg

40 kg

50 kg

70 kg

90 kg

Salinita > 4000

10 kg

30 kg

40 kg

50 kg

60 kg

 

Otázky, odpovědi a jejich řešení

 Je nějaký rozdíl v instalaci nového minerálního bazénu?

Při instalaci nového minerálního bazénu postupujte obvyklým postupem, jako u běžného bazénu se solí.

 Po přidání minerálů nelze naměřit žádný chlór.

Minerály vyžadují čas, aby se ve vodě důkladně rozpustily, promíchaly se v celém obsahu vody a za pomocí solonizačního zařízení vyrobil chlór. Tento proces může trvat o něco déle než v běžném slaném bazénu. Hodnoty chlóru budou měřitelné během 24 hodin maximálně 48 hodin. Doporučujeme zapnout na solonizačním zařízení funkci „Boost“ a zvýšit tím výkon výroby chlóru. I když chlór není z prvopočátku zjistitelný, je voda ke koupání bezpečná (toto platí v případě použité pitné vody z řadu, nebo cisterny a upravená dle doporučených hodnot).

 Balení obsahuje hrudky, nebo je celé ztvrdlé.

To obvykle odpovídá tomu, že balení bylo skladováno ve vlhkém prostředí. Ztvrdnutí směsi nijak nezmění své vlastnosti a je plně použitelná. Bude pouze trvat delší dobu, než se rozpustí ve vodě. Doporučujeme za pomoci koštěte rozmíchat směs ve vodě, aby dlouhodobá koncentrace nezpůsobila poškození povrchu bazénu.

 Po přidání minerálů se na hladině vytvořila bílá pěna.

Toto je normální stav procesu hydroxylace než se minerály dokonale rozpustí a zreagují s vodou. Pěna obvykle zmizí během několika hodin po zapnutí čerpadla.

 Po přidání minerálů se na podlaze bazénu vytvořily bílo-žluté fleky.

To může být způsobeno koncentrací nerozpuštěných minerálů, které se usadily na dně bazénu kvůli nedostatečné cirkulaci. Doporučujeme promíchat koštětem, zapnout čerpadlo a nechat běžet přes noc, aby se minerály rozpustily a rovnoměrně promíchaly v celém obsahu a důkladně odfiltrovali. Pokud zbarvení přetrvává, použijte „odstraňovač skvrn“.

V bazénu se vyskytují vodorovná bílá linka a zbytky vápníku.

Zkontrolujte, zda jsou správné upravené hodnoty vody a věnujte zvláštní pozornost hodnotám pH a tvrdosti vody.

Existuje nějaká chemie, která se nesmí používat?

Pokud je nutné provést takzvaný „chlorový šok“, není vhodné používat běžný chlór šok (chlornan vápenatý), protože může způsobit zbarvení vody do žluta. Použijte náš speciální přípravek Fi CL PLUS.

Proč se musí přidat více směsi minerálů ve srovnání s tradiční solí?

Směs minerálů není ekvivalentní k běžné bazénové soli, protože obsahuje magnézium, které snižuje obsah chloridů. Běžná sůl má poměr slanosti 1:1, oproti tomu minerální směs MINERAL BLEND SALT má poměr 0,8:1.

Je nějaký rozdíl v hodnotách vody oproti běžnému slanému bazénu?

Ano, minerální bazén pracuje v o něco vyšší hodnotě pH a hlavně ve vyšší hodnotě celkové a vápníkové tvrdosti. Proto se žádným způsobem nesnažte tuto tvrdost snižovat pod minimální hodnoty. Směs obsahuje látky, které zabraňují tvorbě vápenatých usazenin a ve většině případů není potřeba dodatečná úprava.

Může se používat flokulant?

Ne! Minerální bazén je naprosto přírodní a ekologický bazén. Magnézium je přírodní flokulant, který vzniká stejně jako chlór v solonizačním zařízení (cela) 

Je též problém s korozí technologie jako u slaných bazénů?

Ne! Minerální bazén je unikátní směs minerálů, které pracují ve vyšším pH, vyšší tvrdosti a hlavně má nižší korozivní prostředí a to až 4x oproti běžné soli – chloridu sodného.

A co ekologie?

Ekologie je jeden z hlavních argumentů pro pořízení minerálního bazénu! Směs neobsahuje pouze běžnou sůl NaCl ale kombinaci s hořečnatou solí a je možné odpadní vodu použitou k čištění filtrace je možné použít k zalévání zahrádky jako hnojivo!

Používáme ověření věku Adulto