Základní parametry bazénové vody
Existuje několik základních chemických parametrů, které by měl každý majitel bazénu pravidelně testovat a sledovat pomocí kvalitních testovacích zařízení jako jsou proužky, nebo fotometr.
Základní sledované parametry:
- FCl – Volný chlór – Dezinfekční prostředek, který udržuje vodu ve vašem bazénu bezpečnou a bez bakterií a řas. Chlór je nutné neustále doplňovat. ( Hladina závisí na stupni volného chloru )
- CYA – kyselina kyanurová – chrání chlór před slunečním zářením a určuje požadovanou hladinu fCl (bazény bez slané vody 15 až 20 ppm, bazény se slanou vodou 20 až 30 ppm. Pozór, nevhodné používat při měření elektro sondami.
- pH – Kyselost/zásaditost – Je třeba udržovat rovnováhu, aby se zabránilo podráždění plavců a chránilo se bazénové vybavení. Hodnota pH mezi 7,2 a 8,0 je naprosto přijatelná.
- TA – Celková zásaditost – Vhodné hladiny TA mezi 60 a 120 ppm pomáhají udržovat pH v rovnováze. Vysoké hladiny mohou způsobit rychlejší vzestup pH.
- CH – Tvrdost vápníku – Sádrové bazény a vířivky, stejně jako sklolaminátové bazény se spárovanými dlaždicemi, by měly udržovat tvrdost vápníku alespoň 250 ppm, aby byla chráněna omítka a spárovací hmota. Vysoké hladiny (>500 ppm) mohou způsobit usazování vápníku. U vířivek může být k eliminaci pěnění udržován rozsah mezi 120–150 ppm.
- Peroxid vodíku – Dezinfekční prostředek bez obsahu chlóru určený především pro automatické dávkování, který udržuje vodu ve vašem bazénu bezpečnou a bez bakterií a řas.
- Kyslíková dezinfekce - Dezinfekční prostředek bez obsahu chlóru, který udržuje vodu ve vašem bazénu bezpečnou a bez bakterií a řas.
- Brom - Bromová dezinfekce - Dezinfekční prostředek bez obsahu chlóru, která se používá především ve vířivkách.
- PHMB je kationtový polymer, který ničí mikroorganismy tím, že narušuje jejich buněčné membrány. Má dlouhodobý účinek a zároveň působí šetrně na lidskou pokožku i materiály bazénové techniky.
Rozšířené sledované parametry:
- CCl – vázaný chlór – Znamená to, že váš volný chlór bojuje s kontaminanty. Hladiny cCl > 0,3 ppm by měly být řešeny procesem SLAM .
- Sůl – Při používání elektrolýzy, jinak volitelné příslušenství. Více informací viz Sůl.
- Boráty – Volitelné vylepšení pro stabilizaci pH.
- Fosfáty – Se doporučuje měřit v případech, kdy při běžných hodnotách chlóru bez stabilizátoru dochází k růstu řas.
Všechny jsou podrobněji popsány níže.
FCl - Volný chlór
Jak testovat FCl
Udržování vhodné hladiny FC je nejdůležitější součástí udržení rovnováhy vody. Je důležité, abyste nedovolili, aby FC klesla příliš nízko, jinak riskujete růst řas. Pokud FC zůstane na nule nebo máte řasy, bazén již není bezpečný pro plavání.
Vaše hladina chloru (FC) ukazuje množství dezinfekčního chloru dostupného (aktivního plus rezervního) pro udržení hygieny vašeho bazénu. FC by měl být testován a chlor by měl být přidáván denně. Pokud máte automatický krmítko nebo vodní nádrž na vodu (SWG), můžete jej testovat každé dva dny. FC se spotřebovává slunečním zářením a rozkladem organického materiálu ve vašem bazénu. Hladina FC, kterou je třeba udržovat, závisí na vaší úrovni cyanázy (CYA) a na tom, jak často bazén používáte. Pokyny pro vhodnou hladinu FC, kterou je třeba udržovat na základě vaší úrovně CYA, naleznete v tabulce chlor/CYA .
Mezi doporučené způsoby zvýšení fCl patří tablety chlornanu vápenatého CL PLUS Tab, kapalný chlór a zařízení elektrolýza. Nedoporučujeme používat bělidlo pro domácnost. Pokud nemůžete najít zdroj kapalného chloru a musíte použít bělidlo, MUSÍTE se vyhnout jakémukoli bělidlu s vůní nebo aditivním bělidlům, jako jsou produkty označené jako „4 v 1“ atd.
Chcete-li snížit fCl, stačí počkat. Slunce, plavci a organický materiál, který se dostane do bazénu, fCl přirozeně snižují každý den.
CCL - Kombinovaný chlor
Jak testovat kombinovaný (vázaný) chlór
Kombinovaný chlor (také známý jako chloraminy) je meziprodukt rozkladu, který vzniká při procesu dezinfekce bazénu. CC způsobuje „chlorový“ zápach, který si mnoho lidí spojuje s chlorovými bazény. Pokud je CC > 0,5 ppm, měli byste bazén propláchnout . CC znamená, že ve vodě je něco, co FC rozkládá. Ve venkovním bazénu se CC obvykle drží na nule nebo v její blízkosti, pokud udržujete vhodnou hladinu FC a bazén je vystaven přímému slunečnímu záření.
Monopersulfát draselný (běžný nechlorový šok) se v testech FAS-DPD na chlór projeví jako CC. Existuje speciální činidlo, které můžete sehnat k neutralizaci monopersulfátu draselného, abyste získali skutečnou hodnotu CC.
CYA – kyselina kyanurová
Jak testovat CYA
Kyselina kyanurová, často nazývaná stabilizátor nebo kondicionér, chrání fCl před slunečním zářením a snižuje efektivní sílu fCl (tím, že část fCl udržuje v záloze). Čím vyšší je vaše hladina CYA, tím více fCl musíte použít k dosažení stejného účinku. Je důležité si otestovat hladinu CYA, abyste mohli určit, jaké cíle fCl použít.
Když je hodnota kyseliny kyanurové (CYA) vyšší než 50, je velmi obtížné udržovat dostatek fCl k dezinfekci bazénu. Při nadměrném používání běžných TCCA chlórových tablet se výrazně snižuje účinnost chlóru, začíná se voda zakalovat organickou kontaminací a začínají růst řasy. CYA lze odstranit bez výměny vody za použití prostředku CyaEx.
Pokud je hodnota CYA nízká (<15 ppm), fCl se stává agresivnější pro pokožku a plavky. Také zaznamenáte vyšší denní potřebu fCl, neboli kolik fCl spotřebuje slunce.
Doporučené hodnoty kyseliny kyanurové CYA se vypočítává na hodnotu fCl v poměru 15-20 : 1
Kyselina kyanurová se prodává pod různými názvy, CYA PLUS, stabilizátor chlóru, kondicionér, atd.
Suchý granulovaný stabilizátor (CYA) CYA PLUS by měl být dávkován v předem rozpuštěném stavu do skimmeru při zapnuté filtraci. Po přidání CYA PLUS byste měli nechat čerpadlo běžet 24 hodin a filtr týden neproplachovat/nečistit. CYA lze testovat po 24–48 hodin po jejím úplném rozpuštění.
Nejlepším způsobem, jak snížit CYA, je nahradit vodu. Pokud je náhradní voda extrémně drahá, můžete zvážit použití prostředkem CyaEx.
pH – Kyselost/Zásaditost
Jak testovat pH
Hodnota pH udává, jak kyselá nebo zásaditá je voda. Zpočátku by se měla hodnota pH měřit denně. Jakmile získáte zkušenosti s používáním bazénu, může být vhodné méně časté sledování v závislosti na typické rychlosti změny pH vašeho bazénu. Přijatelné je jakékoli pH mezi 6,8 a 7,4.
Hodnoty pH pod 6,8 mají tendenci způsobovat štípání nebo pálení očí, může poškodit kovové části, zejména ohřívače bazénů s měděnými výměníky tepla. Vysoké pH může naopak vést ke srážení a usazování vápníku.
Hodnota pH má tendenci časem kolísat. Existuje několik podmínek, které způsobují rychlejší nárůst pH:
- TA > 90 ppm způsobuje rychlejší vzestup pH
- nízké pH (pH stoupá rychleji při 7,2)
- provzdušňování, jako jsou lázně, vodopády, fontány, déšť, cákání dětí atd.
Zakrytí bazénu zpomalí zvyšování pH!
Ke snížení pH můžete použít několik způsobů a produktů. Někteří majitelé bazénů používají suchou kyselinu (často označovanou jako „reduktor pH“), ale suchá kyselina by se NEMĚLA používat v bazénech s tepelným čerpadlem nebo ve slaných bazénech s elektrolýzou . Sírany mohou poškozovat / degradovat povlaky na deskách elektrolýzy a korodovat kovy. Sírany lze odstranit pouze vypuštěním vody.
Provzdušňování zvyšuje pH bez zvýšení TA a je nejlepším způsobem, jak zvýšit pH.
- Pokud je vaše TA vyšší než 120, zvyšujte pH provzdušňováním.
- Pokud je vaše hodnota TA nižší než 60, zvyšte ji hydrogenuhličitanu sodného a po minimálně 6 hodinách znovu otestujte pH.
TA – Celková zásaditost
Jak testovat TA
Celková alkalita udává schopnost vody tlumit změny pH. Tlumení znamená, že k změně pH je nutné použít větší množství chemikálie. Při nízkých úrovních TA má pH tendenci prudce kolísat. Při vysokých úrovních TA má pH tendenci stoupat.
Mnoho obchodů s bazény doporučuje rozsah alkality (TA) 80–120ppm. Toto doporučení předpokládá, že k chloraci používáte TCCA chlorové tablety, které jsou VELMI kyselé (s nižším pH okolo 3). Proto nedoporučuje používat běžné TCCA tablety k chloraci, protože zvyšují koncentraci CYA. Doporučujeme k používat buď tablety chlornanu vápenatého CL PLUS Tab, tekutý chlornan sodný, nebo elektrolýzu, při které se doporučují udržovat hodnoty TA 60–100ppm.
Řízení pH pro udržení pH mezi 6,8 - 7,2 je mnohem důležitější než řízení celkové zásaditosti (TA). Vysoká TA způsobí rychlejší nárůst pH a častější přidávání kyselin, ale neexistují žádné další nežádoucí účinky. Před jakoukoli úpravou TA doporučujeme otestovat TA napouštěcí vody. Pokud je vaše napouštěcí voda >140, přečtěte si část Jak snížit celkovou zásaditost .
Pokud vaše TA není <60 ppm, nedoporučuje zvyšovat TA v závislosti na používané dezinfekci. V případě potřeby však můžete TA zvýšit pomocí TA PLUS. Důrazně doporučujeme zvyšovat TA po malých krocích a po každém přidání vodu testovat, protože přidání velkého množství jedlé sody může příliš zvýšit pH.
Pokud potřebujete snížit hladinu TA, podívejte se na článek Jak snížit celkovou zásaditost .
CH – Tvrdost vápníku
Jak testovat CH
Tvrdost vápníku udává množství vápníku ve vodě. V průběhu času bude voda s nízkým obsahem vápníku (<180 ppm) mít tendenci rychleji snižovat hodnotu alkalita TA a ovlivňovat přesnost měřících sond u dávkovacích automatů. Voda s vysokým obsahem vápníku (>650 ppm) může způsobit srážení a usazování vápníku na povrchu bazénu a na deskách elektrolýzy. Proto se doporučuje udržovat hodnotu CH mezi 180 - 300 ppm, aby se těmto problémům předešlo.
Pokud máte vířivku, můžete udržovat koncentraci CH na 150–200 ppm, abyste snížili pěnění.
Napouštěcí voda obvykle obsahuje určité množství CH. V některých oblastech země může být obsah CH v napouštěcí vodě velmi vysoký (>200 ppm). Protože CH z bazénu nelze odstranit bez výměny vody, je rozumné otestovat CH v napouštěcí vodě. Pokud máte vysoký obsah CH v napouštěcí vodě, je rozumné:
- Začněte s nastavením CH na spodní hranici rozsahu, protože s odpařováním a doplňováním se CH bude zvyšovat. Pokud nastavíte CH na střední hodnotu rozsahu, například na 300, zkrátí se doba do doplnění vody.
- Zvažte instalaci změkčovače vody do plnicího potrubí bazénu, nebo připojte plnicí potrubí ke stávajícímu změkčovači, případně použijte vodu ze změkčovače při plnění.
Bazény s tepelnými čerpadly by měly udržovat hladinu CH alespoň 200 ppm.
Hladinu CH zvýšíte pomocí CH PLUS, které je speciálně určen pro tyto aplikace. Hladinu vápníku snížíte výměnou vody nebo vysrážením při vyšším pH.
Sůl
Jak testovat sůl
Pro zařízení elektrolýzy je vyžadována vysoce kvalitní certifikovaná sůl. Lze také přidat do vody minerální sůl pro zlepšení subjektivního pocitu z vody. Pokud máte zařízení elektrolýzu, zkontrolujte v manuálu správnou hladinu soli pro váš přístroj. Tato hladina se obvykle pohybuje kolem 3 000, ale různé modely se liší. Pro lepší pocit z vody bez SWG zkuste hladiny kolem 2 000 ppm. Tyto hladiny jsou méně než desetina hladiny soli v mořské vodě, která má kolem 35 000 ppm soli. Lidé se liší ve schopnosti vnímat nízké hladiny soli. Někteří lidé dokáží cítit hladiny soli již od 1 000 ppm, jiní až do 3 500 ppm nebo více.
Přidávejte do bazénu pouze certifikovanou bazénovou sůl (chlorid sodný), která neobsahuje žádné přidané látky a má vysokou čistotu. Používejte druh, který má čistotu nad 99,4 % nebo vyšší a neobsahuje žádné inhibitory koroze ani jiné přísady.
Hladinu soli lze snížit pouze zpětným proplachováním a výměnou vody.
Boritan
Jak testovat boritany
Boráty jsou volitelné aditivum a není je zcela nutně používat. Nicméně je nutno upřesnit, že je v některých zemích omezení používání. Hlavní výhodou použití boritanů je snížení pH v cele elektrolýzy, čímž se snižuje pravděpodobnost usazování vodního kamene. Boráty mají mírné algastatické vlastnosti, ale při správných úrovních fCl/CYA to není nutné. Existují neoficiální zprávy o tom, že boritany zlepšují kvalitu nebo „pocit“ vody, ale vaše spotřeba se může lišit.
Pokud boritany nepoužíváte záměrně, není třeba je testovat. Při použití boritanů je doporučená hladina 30–50 ppm.
Fosfát
Jak testovat fosfáty
fosfáty (PO₄³⁻) v bazénové vodě jsou živiny pro řasy – čím vyšší koncentrace fosfátů, tím rychleji mohou růst řasy, i když je voda chemicky ošetřena chlórem nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Fosfáty se do bazénu dostávají z různých zdrojů jako jsou dopouštěcí voda z vodovodu nebo studny, opadané listí, pyl, hmyz, organické nečistoty, kosmetika, opalovací krémy, pot, moč a nebo a to v největší míře při použití přípravků na bázi fosfonátů (např. některé stabilizátory tvrdosti nebo přípravky proti usazování vodního kamene). Fosfáty samy o sobě nejsou zdraví škodlivé, ale zásadně podporují růst řas. I když udržíte správnou hladinu chlóru, řasy se mohou rozmnožit, pokud je nadbytek fosfátů. Vysoká hladina fosfátů může zvýšit spotřebu chlóru, protože ten se „vyčerpává“ snahou bojovat proti rychlému množení řas. Fosfáty je možné z vody odstranit pomocí přípravku Phos Stop MINUS.