SLANÁ VODA V BAZÉNECH
Většina lidí, kteří slyší slova „slaný bazén“, přirozeně myslí na mořskou vodu, ale ve světě bazénů se „slanou vodou“ myslí ten bazén, který používá k dezinfekci generátor chloru z rozpuštěné soli ve vodě.
Ve světě se používají dva typy slaných bazénů
1.) s mořskou vodou, což znamená bazény, které jsou naplněny mořskou vodou. Nejsou to tak běžné bazény a obvykle se nacházejí přímo u pobřeží. Bazény s mořskou vodou vyžadují speciální vybavení a povrchy, aby vydržely velmi slané prostředí s koncentrací soli okolo 3.5%, které se běžně nachází v mořích a oceánů. Tato voda se hůře filtruje, protože mořská voda obsahuje mnoho složek jako jsou minerály, řasy a další organické látky, které se běžně nenacházejí ve veřejném vodovodním kohoutku nebo ve studniční vodě.
2.) se slanou vodou, kam se přidává sůl do pitné vody z vodovodního řadu, nebo studny v koncentraci 0,3-0,4%. Tyto typy bazénů jsou nejčastější a to kvůli nižší náročnosti na údržbu a ochranu bazénového příslušenství ( oproti vodě mořské ) Nicméně i tak je nutné vždy při plánování takového bazénu počítat s vyšší odolností proto korozi. Koncentrace soli se pohybuje v 1/10 oproti vodě mořské. Někteří prodejci poukazují na zdraví prospěšné koupání ve slané vodě ale…. Samotné lidské tělo má koncentraci soli v potu cca 0,5%, což je více než voda v bazéně.
Bazény se slanou vodou jsou zcela odlišné od mořské vody a obsahují pouze asi okolo 0.3-0.4% soli. Tato koncentrace je pod prahem detekovatelným pro lidské chuťové pohárky a nezanechává na kůži a vlasech žádné znatelné slané zbytky. Srovnejte to s fyziologickým roztokem používaným pro kontaktní čočky.
Chlor produkovaný tímto elektrolytickým procesem je méně tvrdý než tradiční „chlor“ používaný pro bazény. Chlor vytvořený ze soli nemá vůni jako bělidlo a je velmi jemný na pokožku, vlasy a plavky. Voda má jemnější pocit. To jsou estetičtější výhody použití generátoru slaného chloru.
Pokud uvažujete o „slaném bazénu“, je třeba zvážit několik faktorů.
1.) počáteční náklady generátoru. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 10 – 30.000Kč v závislosti na velikosti bazénu a technickém vybavení zařízení. Dále je také třeba zohlednit spotřebu energie a samotnou spotřebu soli. Generátor chlóru produkuje chlór pouze, když je spuštěno filtrační čerpadlo. Dále budou vyšší počáteční náklady na to, aby se voda dostala na potřebnou koncentraci. Výhodou jsou pak nízké náklady na údržbu. Nevýhodou pak může být nekontrolovatelný zápach vznikající nízkou koncentrací chloru a organického znečištění, při kterém vzniká chlórový zápach a možné podráždění očí a pokožky. Proto se doporučují kvalitnější generátory s měřením koncentrace chlóru a používání filtračního zeolitu ZeoPure. https://facebook.com/zeopure
2.) budete muset vyměnit solnou buňku, obvykle každé 3 - 5 let. Ceny náhradních buněk se pohybují okolo 10 – 20.000 Kč.
3.) důležité si uvědomit, že solný systém nahrazuje pouze chlór . Stále musíte upravovat pH, alkalitu, tvrdost atd. Chlór šok je stále nutností a to v případech, když je trvalé vysoké teploty a vysoké zatížení koupáním (to lze provést pomocí funkce „super chlorinátu“ na většině solných systémů) . Někteří majitelé solných bazénů stále doplňují tradiční granulovaný chlor šok, protože použití solného systému k šokování bazénu snižuje životnost buněk.
Moře:
Průměrná hodnota moří 3.5% NaCl
Baltské moře 0.7% NaCl
Kaspické moře 1.3% NaCl
Tichý oceán 3.4% NaCl
Atlatický oceán 3.6% NaCl
Rudé moře 4.3% NaCl
Černé moře 1.8% NaCl
Marmarské moře 2.2% NaCl
Egejské moře 3.8% NaCl
Středozemní moře 4.3% NaCl
Bazény
S obsahem soli pro generátory Cl 0.3 – 0.4% NaCl
Slané bazény 3.5% NaCl